Choď na obsah Choď na menu
 

30. 8. 2017

BTR-87

 Na výstave Armija-2017 predstavila ruská spoločnosť VPK obrnený transpotrér BTR-87. Transportér vznikol z iniciatívy spomínanej firmy. Konštrukčne vychádza z BTR-82, no prišlo k odstráneniu viacerých nedostatkov tohto modelu. Motor bol presunutý do prednej časti, čím sa uvolnil priestor v zadnej časti vozidla a boli tam unmiestenené dvere pre vystupovanie výsadku. BTR-70/80/82(A) ich má medzi druhou a treťou nápravou, čo značne komplikovalo výstup výsadku.  

 

dh15yujwsaahxjz.jpg

Veža so zbraňovými systémami bola posunutá smerom dozadu. Výzbroj tvorí 30mm kanón s dvojitým podávaním munície,  koaxiálne spriahnutým guľometom PKTM (7,62mm) a protitankovými riadenými strelami Kornet (prípadne reaktívnymi plameňometmi Šmel). Zbrane sú stabilizované v dvoch osiach. Ochranu zabezpečuje 6 odpaľovacích zariadení pre 81mm dymové granáty. BTR je tradične vybavené ochranou proti jadrovým, chemickým a biologickým zbraniam.

dh15yt5xoaaijnf.jpg

Súčiastková základňa je v maximálnej možnej miere zhodná s BTR-80/82. BTR-87 je možné získať aj prestavbou BTR-80/82, no táto možnosť je pomerne komplikovaná. Vzhľadom na súkromnú iniciatívu firmy je pravdepodobné, že obrnený transpotrér je určený najmä na export.

 

Náhľad fotografií zo zložky BTR-87