Choď na obsah Choď na menu
 

12. 3. 2014

Mig-31

Mikojan-Gurevič MiG-31 (rus. Микоян и Гуревич МиГ-31) (v kóde NATO: "Foxhound")

 

 

1272977297_68656.jpg


 je moderné sovietske a ruské dvojmiestne, nadzvukové stíhacie lietadlo vytvorené na sledovanie a zachytávanie vzdušných cieľov. Sovieti konečne zistili, že vzdušná obrana celkom riadená zo zeme je už zastaraná, a tak bol MiG-31 postavený tak aby bol schopný nájsť a zničiť cieľ pomocou vlastných systémov. Sovietsky zväz nemal neprerušenú radarovú sieť ako bola americko – kanadská DEW line, a tak bol MiG-31 použitý hlavne na zapchatie dier v radarovej sieti.
Mig-31 bol vyvinutý ako náhrada za MiG-25 Foxbat. Najprv malo ísť o nové lietadlo, no napokon sa využili poznatky z Mig-25, avšak Mig-31 už bol odzačiatku koncipovaný ako dvojmiestne lietadlo.
Viktor Belenko spomenul MiG-31 počas výsluchu západnými spravodajskými službami, ktorý popísal ako SuperFoxbat s dvomi sedadlami, zosilnenými trupom pre let v nízkych výškach, výkonným dopplerovým radar, ktorý je schopný nájsť a zničiť cieľ letiaci nízko nad zemou.

Najskôr boli postavené dva prototypy v dielňach konštrukčnej kancelárie. Prvý prototyp E-155MP vzlietol 16. septembra 1975 a druhý ho nasledoval v máji 1976. V roku 1977 bolo v továrni v meste Gorkij celkom postavených osem predsériových lietadiel.
Skúšky pokračovali v roku 1980 a v roku 1981 sa začali stavať prvé sériové stroje pôvodne označené ako MiG-25MP, ale neskôr premenované na MiG-31. Foxhound nastúpil do PVO v roku 1982 a nahradil Tu-128 Fiddler. Piloti boli ohromení schopnosťami MiGu-31, hlavne rýchlosťou, doletom a stúpavosťou.
Mig-31 bol zaradený do výzbroje v roku 1982, pričom prvé zábery sa na západ dostali až v roku 1985 (vďaka hliadkujúcim nórskym pilotom nad Barentsovým morom).

mig31-4.jpg


Ruské letectvo má vo výzbroji okolo 370 strojov, a ďalších 30 vlastní Kazachstan. S prevádzkou lietadiel sa počíta do roku 2020-2025, kedy by ich mali nahradiť moderné stroje pravdepodobne odvodené od Su-35.

uqqjc7g.jpg


Varianty
MiG-31 / MiG-31B & MiG-31BS

Hlavné usporiadanie MiGu-31 je podobné MiGu-25. Prívody k motorom majú na boku trupu, vysoko upevnené nadol zahnuté krídla, dvojitú smerovku a stabilizátory v spodnej zadnej časti trupu. Aj v ďalších vonkajších detailoch sú si tieto lietadlá veľmi podobné.

Dvojčlenná posádka sedí v tandemovom kokpite, každý pod svojim vlastným prekrytom. Posádka sedí na vystreľovacích sedadlách Zvezda K-36DM "zero-zero" (nulová rýchlosť, nulová výška), v ktorých boli zabudované masážne vankúšiky pre zvýšenie pohodlia počas dlhých hliadkovacích misií. Zadný kokpit má jednoduchú kontrolnú sadu prístrojov a vysúvateľný periskop, čo umožňuje druhému pilotovi v prípade núdze riadiť lietadlo a pristáť s ním na základni. Toto usporiadanie je vhodné aj pre výcvik, čím sa ušetrilo na potrebe vývoja cvičného stroja.

Krídlo je v detailoch pomerne odlišné od krídla Foxbatu, má prerobenú nábežnú hranu a stabilizačné plôšky. Každé krídlo má na nábežnej hrane štvordielne klapky, dvojdielne klapky a krídelká v zadnej časti krídla. Prerobený bol aj trup, prívodné a výstupné kanály od motorov. Predĺžený trup má tiež väčšie palivové nádrže. Vzdušné brzdy sú umiestnené pod prívodnými kanálmi pred hlavnou podvozkovou šachtou.

Podvozok je novej konštrukcie. Dvojkolesový predný podvozok je oproti MiGu-25 posunutý dopredu a zaťahuje sa dozadu, hlavný podvozok má dve kolesá umiestnené tandemovo, ale každé umiestnené v inej stope. Toto zabraňuje zadnému kolesu pokračovať v koľaji vytvorenej predným kolesom v snehu alebo blate. MiG-31 používa dva brzdiace padáky, ktoré sú umiestnené v aerodynamickom kryte v strede nad výstupnými kanálmi motorov.

1340721.jpg


Primárnou zbraňou Foxhoundu je strela R-33 (AA-9 Amos). MiG-31 môže niesť štyri R-33 zavesené pod trupom. R-33 je pri odpálení hydraulicky posunutá nižšie. Všetky štyri strely môžu byť vystrelené naraz, každá strela si stráži svoj vlastný cieľ.

Foxhound má pod krídlami štyri pylóny, iba rané stroje mali dva, na ktoré sa dajú umiestniť R-40TM (AA-6 Acrid), R-60M (AA-8 Aphid), alebo nové R-77 (AMRAAMski / NATO AA-12 Adder) . Štandartná bojová výzbroj sú štyri R-33 pod trupom a štyri R-60 zavesené na pylónoch pod krídlami alebo tri R-33 pod trupom, keď na štvrtej pozícií je záves s dvoma R-40.

mig31_13.jpg

mig-31_gear_and_r-33.jpg

v44846mig31aire8vz6.jpg


2,500 litrová vonkajšia nádrž môže byť umiestnená pod vonkajšími pylónmi. Foxhound je vyzbrojený 30 milimetrovým šesťkomorovým kanónom GŠ-6-23, ktorý je umiestnený na bruchu kúsok za pravou podvozkovou šachtou. Kanón ma k dispozícií 260 nábojov a kadenciu 6 000 až 8 000 výstrelov za minútu.

MiG -31 je prevažne z titánu a zliatin hliníku. Poháňaný je dvomi motormi Tumanskij R-31F s maximálnym ťahom neuveriteľných 152 kN každý. Prívodné kanály k motorom boli prerobené aby motory poskytovali väčší výkon a efektivitu.

Hlavný radar SBI-16 (S-800) Zaslon (NATO Flash Dance) je prvý tohto typu, ktorý sa dostal do stíhacieho lietadla v Sovietskom zväze, ktorý má pokrytie 120°, vynikajúce schopnosti sledovania a ničenia cieľov na pozadí zeme, maximálnym dosahom 200 kilometrov a maximálnym zameraním na vzdialenosť 120 kilometrov . Radar môže naraz zamerať desať cieľom a útočiť na štyri z nich, ciele vyberá počítač podľa nebezpečnosti. Čiastočne vysúvateľný TP-8 IRST je doplnený ako pasívny radar. Obi dva sú spojené s počítačom Argon-15 ktorý riadi streľbu.

Aj keď je MiG-31 plne samostatný, môže sa riadiť poloautomaticky AK-RLDN, využíva dátovú linku lietadla APD-518 a riadiacu linku BAN-75. Dátová linka môže tiež byť použitá na spojenie sa s Iljušinom An-50 Mainstay (AWACS) a pri operáciach „vlčích svoriek“, kde štyri Foxhoundy sú riadené veliteľom skupiny, pričom pokrývajú pásmo 900 kilometrov široké. Veliteľ letky môže jednotlivé lietadlá priamo navádzať na ciele.

MiG-31 má vylepšenú avioniku vrátane rádia, IFF, RHAWS a navigačného systému NK-25, ktorý má k dispozícií prijímače pre rádiový navigačný systém stredného dosahu Tropik a dlhého dosahu Marshrut. Jeden z dôvodov týchto úprav je, aby lietadlá mohli operovať nad Arktídou odkiaľ by mohli priletieť nepriateľské lietadlá. Pri jednom skúšobnom lete lietadlo preletelo ponad severný pól.
 

 

Rozpätie krídel 13,46m
Nosná polcha 61,60m2
Dĺžka 22,69m
Výška 6,2m
Hmotnosť prázdneho lietadla 21 825 kg
Normálna vzletová hmotnosť 41 000kg
Maximálna vzletová hmotnosť  46 200kg
Maximálna rýchlosť   3000km/h
Dostup 20 600m
Vzletová dráha 1200m
Dolet 3300km
Akčný rádius 1200kmMiG-31 priniesol vysoké uspokojenie a preto ho začali nasadzovať aj do iných úloha ako doprovodné lietadlo alebo námorné hliadkovacie lietadlo. Na ďalšie predĺženie doletu pri týchto úlohách Mikojanova konštrukčná kancelária doplnila Foxhound o zariadenie pre tankovania paliva počas letu, ktoré je umiestnené na pravej strane nosa.

V roku 1985 KGB zatkla Adolfa Tolkačeva,ktorý prezradil tajomstvá o radaroch väčšiny sovietskych bojových lietadiel. Tolkačev bol odsúdený za vlastizradu a popravený. Mikojanova konštrukčná kancelária zatiaľ pracovala na novej verzii Foxhoundu MiG-31B, ktorý mal nový radar Zaslon s vylepšeným dosahom, vylepšenou avionikou vrátane modernizovaných digitálnych procesorov a podpory pre vylepšenú R-33S.
MiG-31B sa začal vyrábať v roku 1990. Továreň v meste Gorkij vylepšila staršie MiG-31 do štandardu MiGu-31B. Vylepšené modely mali označenie MiG-31BS.

Ďalšie varianty MiGu-31 / MiG-31M & MiG-31BM

b01-copy.jpg


Ďalšie výskumné, pomocné a predpokladané varianty:

• Jeden z prvých MiGov-31 bol používaný v Žukovského letovom centre, bolo mu dané označenie MiG-31LL. LL znamená lietajúce laboratórium.

• Dva špecializované stroje MiG-31 boli postavené v roku 1987 ako nosič pre protisatelitné rakety (ASAT). Tieto dva Foxbaty mali na koncoch krídel trojuholníkové stabilizátory ktoré zlepšovali stabilitu počas odpaľovania rakiet. Jedna veľká raketa bola upevnená pod trupom a lietadlo malo špeciálny radar a kontrolný systém riadenia streľby, ktorý bol neskôr použitý v sériových verziách. Kanón bol odstránený. Tomuto variantu bolo dané označenie MiG-31D, čo je tiež používané na prvé stroje MiG-31 so systémom doplňovania paliva za letu.

Program MiG-31D bol oživený na konci deväťdesiatych rokov ako MiG-31A, keď lietadlo malo odpaľovať na orbitu raketu s malým nákladom (do 100 kg).

Na parížskom aerosalóne v roku 1995 predstavili verziu MiG-31F (F znamená frontový) s výbavou na útoky proti pozemným cieľom, lietadlo malo podporovať pozemné vojská. Viac o tejto verzii nie je známe. (rok 1998)

• MiG-31E určený na export, ktorý mal základ v vo MiGu-31B, ale mal horšiu avioniku. Boli postavené dva prototypy.

V polovici osemdesiatych rokov začal MiG pracovať na vylepšenej verzii MiG-31M, ktorý bol stavaný hlavne ako nosič PLRS R-37 , ktoré mali vylepšený dosah na neuveriteľných 300 kilometrov. Sedem prototypov MiG-31M bolo postavených. Prvý vzlietol na konci roku 1985.

V prototypoch bol radar Zaslon-M spolu s novým IRST s laserovým diaľkomerom. Prerobený bol chrbát na umiestnenie avioniky a zväčšenie kapacity palivových nádrží. Najmenej jeden prototyp mal na konci krídel kontajnery s elektronickou výbavou. V prototypoch bol systém LARX na zlepšenie uhla nábehu, prerobený bol chvost a trup a s vylepšeným systémom doplňovania paliva za letu. Sonda bola premiestnená s ľavej strany nosu na pravú.

MiG-31M niesol šesť R-37 pod trupom, uložených v troch radoch po dvoch raketách. Všetkých šesť rakiet môže byť odpálených naraz na rôzne ciele. Štyri PLRS R-77 boli umiestnené pod krídlami a kanón bol odstránený.

Kokpit bol prerobený, predný štít bol vymenený za nový z jedného kusu a zadné okná boli zmenšené aby sa zabránilo zrkadleniu. Bola odstránená možnosť riadiť lietadlo zo zadného miesta.

MiG-31M sa nikdy nezačal vyrábať sériovo, pretože Rusko nemalo peniaze na nákup nových lietadiel. V roku 1997 sa začali modernizovať existujúce MiG-31, po modernizácií boli označené ako MiG-31BM.

MiG-31BM bol ukázaný verejnosti v roku 1999. Mal vylepšený radar Zaslon, ktorý mal podobné vlastnosti radaru Zaslon-M, GPS prijímač, vylepšený kokpit a operátor má k dispozícií tri veľké LCD displaye. Nie je známe, či tento kokpit pochádza z verzie MiG-31M.

 

 

mig-31bm_wso.jpg

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Mig-31

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.