Choď na obsah Choď na menu
 

10. 6. 2014

BPDM Tajfun-M

V tomto článku nepôjde o žiadny z ruských automobilov kategórie MRAP ako sa na prvý pohľad zdá. V armáde RF sa iba vyskytla duplicita, ktorá môže spôsobovať mierne komplikácie. Tajfun-M opisovaný v tomto článku bude predstavovať obrnené vozidlo na plnenie špeciálnych úloh u RVSN. Spektrum vybavenia a charakter zmenenej nástavby prezrádza, že ide o vozidlo určené na doprovod strategických rakiet, zistenie možného rizika neplánovaného útoku, a po zavedení robotov MRK-VN  aj ako riadiace vozidlo.

tajfun-m-007.jpg

Protidiverzné vozidlo Tajfun-M je postavené na báze BTR-82A, ktoré má výkonnejší motor, aplikovaný systém GLONASS, prístroje nočného videnia a zvýšenú protičrepinovú ochranu (oproti pôvodnej verzii BTR-80).

tajfun-m-003.jpg

Na vozidla Tajfun-M absentuje otočná veža charakteristická pre BTR-82A. Na jej mieste je nástavba senzorického vybavenia. Jedinú výzbroj predstavuje guľomet PKTM so zameriavačom TKN-4S na diaľkovo ovládanej platforme. Senzorovú výbavu tvoria tieto hlavné zložky:

- rádiolokátor Kredo-1

detekuje obrnené vozidlo na vzdialenosť 6000m a stojacu postavu na 3000m

-televízna kamera

-IČ kamera

-systém elektronického boja

-bezpilotný prostriedok Eleron-3SV

tajfun-m-001.jpg

Vývoj vozidla prebiehal od taktovkou spoločností NPO Strela a VPK (Arzamas AMZ). Prvý BPDM Tajfun-M bol dodaný Vojenskej akadémií strategických raketových vojsk v roku 2013.

podrobná galéria tu: http://vitalykuzmin.net/?q=node%2F567

a krátka reportáž:

 

Náhľad fotografií zo zložky Tajfun-M