Choď na obsah Choď na menu
 

5. 6. 2014

BMPT Terminator

Terminátor BMPT

BMPT (boevaja mašina podderžki tankov) Terminátor predstavuje projetkt ruského zbrojného priemyslu, ktorý zatiaľ nemá obdoby. UKBTM začalo prácu na zariadení pod označením Objekt 199 približne v roku 1985 a prvé prototypy boli verejne predstavené v rokoch 2000-2002. plánované zavedenie do OS RF bolo v roku 2010 zrušené a MO program definitívne zastavilo.

bmpt--terminator-terminator-2-001.jpg


Celý vývoj BMPT trval viac ako 20 rokov počas, ktorých sa pomerne rapídne menili požiadavky na funkčnosť celého systému:
-ťažké bojové vozidlo pechoty
        Predpokladalo osádku 7 osôb vrátane výsadku, moderný systém riadenia paľby schopný riadiť strelbu rôznych zbraňových systémov hlavne v prednej hemisfére.
-po rozpade ZSSR bolo upustené od prepravy výsadku, no riadenie strelby bolo stále definované do prednej polosféry (aj napriek skúsenostiam z Čečenska, kde prichádzalo k ohrozeniu obrnencov z každého smeru)
-bojové vozidlo protiteroristických operácií
        Vozidlo bolo pod touto hlavičkou ponúkané v rokoch 2005-2006, no nemalo úspech. Hlavne kôli pôvodnej konfigurácií a zbytočnej zložitosti systémov na plnenie pomerne jednoduchých bojových úloh (nákladný a zbytočne sofistikovaný systém riadenia strelby, zariadenie pre jazdu pod vodou,...) BMPT malo mať posádku zloženú až z 5 osôb, čo komplikovalo jeho zaradenie v rámci jednotiek, požadovaný tabuľkový stav predstavoval 3-člennú osádku. V návrhu zvyšní dvaja členovia obsluhovali granátomety AGS-17 zabudované v korbe, tieto boli neskôr vypustené, čím sa počet členov osádky znížil na požadovaných 3 vojakov.

bmpt--terminator-terminator-2-004.jpg


UKBTM po kritike prepracovalo BMPT do projektov, ktoré predstavovali zjednodušené verzie BMPT a mali vhodnejšiu výzbroj a systémové vybavenie pre protipovstalecké a protiteroristické operácie. Jednalo sa o projekty BKM-1 a BKM-2, no tým sa budeme venovať v inom článku.

bmpt--terminator-terminator-2-022.jpg


Prvým používateľom BMPT sa stala armáda Kazachstanu, kde museli vyriešiť otázku taktických manuálov pre použitie BMPT. Jedným z možných a mimoriadne účinných scenárov je symbióza systémov TOS-1A a BMPT. Po raketometnej paľbe 220mm rakiet  systému TOS-1A prichádza na radu "dočistenie" zasiahnutej oblasti vozidlami BMPT.

Po týchto úspechoch sa v roku 2012 objavili informácie o obnove vývoja a výroby BMPT ( objavili sa informácie až o 10 záujemcoch o používanie tohto systému). Od roku 2013 by mala  prebiehať dodávka 3 kusov ročne do Kazachstanu. Pravdepodobným záujemcom je aj Alžírsko, kde prebehli skúšky vozidla.

bmpt--terminator-terminator-2-016.jpg


Po týchto udalostiach začala výroba "nového" typu BMPT-72 Terminátor-2. Zmeny boli iniciované kazašskou stranou. Hlavné zmeny predstavujú
- upustenie od inštalácie dvoch granátometov
-zachovanie trojčlennej posádky (čo predstavuje vyriešenie personálneho "problému" nakoľko nedochádza k zmene tabuľkových počtov ako u predchádzajúceho typu.
-panoramatický zameriavač veliteľa s termovíznou kamerou a laserovým diaľkomerom stabilizovaným v dvoch rovinách, ide o zameriavač veliteľa PK PAN (Sokolinyj glaz), ktorý umožňuje rozpoznanie ceľov velkosti tanku na 5km vo dne a 3,5km v noci, dosah diaľkomeru je 7km
-pancierová ochrana prepravných a odpaľovacích kontajnerov protitankových striel

bmpt--terminator-terminator-2-018.jpg


Konštrukcia je modulárna a umožňuje zaobstaranie vozidla v rôznych variantách. Ponúkané sú 2 typy motorov V-84MS (840k) alebo V-92S (1000k). Oba motory sú 12-valce s usporiadaním valcov do V. Maximálna rýchlosť na spevnenom povrchu je 60km/h. Možnosť výberu je aj pri prevodovke (lacnejší manuál alebo automat). Na výber sú aj energetické jednotky (DGU5-P27,5-VM-1 (5kW), alebo DGU-8-P27,5-VM-1 (8kW)), rádiostanica a príslušenstvo (odmínovač, buldozérová radlica,...). Palivová sústava umožňuje dojazd 700km, čo je výhodné najmä pre požívateľov s rozľahlým územím s chbou infraštruktúrou. Zdokonalené bolo protipožiarne zariadenie, zachovali systém ochrany posádky pred ZHN, pridaná bola protičrepinová ochrana posádky (aramidové plátno Armoteks). Ochrana vozidla je tvorená pasívnym pancierom a dynamická ochrana typu Relikt.

bmpt--terminator-terminator-2-009.jpg


BMPT-72 ničí pancierovú techniku a živú silu. Diaľkovo ovládaná veža je vyzbrojená dvojicou 30mm kanónov 2A42 s dostrelom 2500-4000m  a palebným priemerom 850 nábojov (vo vývoji je aj 57mm kanón BM-57). Doplnkom je spriahnutý gulomet PKTM 7,62mm s dostrelom 1500m a palebným priemerom 2100 nábojov. Raketovú výzbroj predstavuje komplet ATAKA-T s dostrelom 6km s rôznymi bojovými hlavicami, napr 9M120-1 na ničenie pancierovej techniky a 9M120-1F s trhavou hlavicou.

BMPT-72 predstavuje perspektívne obrnené vozidlo s neukončeným vývojom a výhľadom na neustále zdokonalovanie technických riešení a výzbroje.

 

 

-viac fotografií v galérií

 

Náhľad fotografií zo zložky BMPT, Terminator/Terminator-2