Choď na obsah Choď na menu
 

9. 7. 2014

Bojový systém RATNIK

 

ratnik-002.jpg

Program vojaka budúcnosti sa nevyhol potrebe riešenia ani v OSRF. Prvé konkrétnejšie informácie začali presakovať v roku 2013 a potom to nabralo rýchly spád. Systém bol predstavený pod názvom Ratnik. Nasledovalo testovanie jednotlivých súčastí ich rôznych kombinácií a dokonca aj čiastočné nasadenie systému v reálnom "boji" na Kryme.

 

ratnik-003.jpgSystém je postavený modulárne a pozostáva z viac ako 50 výstrojných súčiastok, ktorých vývoj a výrobu zabezpečuje niekoľko desiatok podnikov. Existujú obavy a kritické hlasy smerom k poňatiu tohto systému. Elektronické systémy nie sú až tak extrémne futuristické ako pri ostatných programoch Future Soldier. Hlavný dôraz konštruktéri kladú na balistickú ochranu, ktorá je, ako to tak nezaujate povedať, impozantná. Rusko podľa môjho názoru opäť pristúpilo k filozofii "kvalitu len tam, kde ju je skutočne treba".

ratnik-006.jpg


Základom kompletu je kombinéza z aramidového vlákna, ktorá má chrániť pred streľbou z krátkych zbraní a črepinami mín a nástražných systémov.

 

ratnik-007.jpgPrilba 6B7-1MM má balistickú odolnosť na úrovni 1, čo deklaruje zastavenie náboja ráže MAKAROV (9x18mm) vystreleného zo vzdialenosti 5-10m. Prilba váži 1,06kg a obsahuje úchyty pre doplnkové vybavenie (okuliare, prehľadový displej, mikrofón, slúchadlá,...)

 

 

ratnik-057.jpg


Vesta 6B43 je základný prvok balistickej ochrany systému Ratnik. Vesta je riešená modulárne, v zmysle možnosti pridávania ochrany kolien, rúk bokov a dodatočného hrudného plátu. V základe s keramickými vložkami vesta váži 9kg, po pridaní ostatných prvkov sa hmotnosť vyšplhá až k 15kg. V plnej konfigurácií je deklarovaná odolnosť 6A, čo predsatuje odolnosť voči náboju 7,62x54mm v priebojnom prevedení na vzdialenosť 5-10m. Systém je podľa oficiálnych vyhlásení nositeľný počas celých 48 hodín.

 

 

ratnik-020.jpg


Výstroj je prepravovaná v 50litrovom batohu doplnený brašňou malej polnej s objemom 10litrov. Zvyšná výstroj bude nesená vo veste 6B46 a 6Š117 (na Kryme bola použitá hlavne vesta 6B43 doplnená taktickou vestou 6Š112)

ratnik-050.jpg

ratnik-054.jpg


Elektornický základ predstavuje STRELEC, ide o malý počítač spracujúci všetky dostupné dáta z navigácie komunikačných kanálov, zamierovania,... Vzhľadovo pripomína tablet. Obsahuje čip získavajúci signál z navigačných sietí NAVSTAR/GPS a GLONASS. Je vysokopravdepodobné, že čoskoro pribuden eaj rozšírenie o GALILEO (ak už nie je integrované v stávajúcom čipe).

 

 

ratnik-042.jpg

Komunikačnú jednotku predstavuje sada R-175 zložená z rádiostanice R-168-0,5UM, terminálu AK-3,5 a taktického terminálu TT-6,5.

ratnik-044.jpgV prípade optickej výstroje sa jedná o otvorenú kapitolu. Doposiaľ boli predstavené nasledujúce prvky:
-kolimátorvý optický zameriavač typu PKM-ALFA a KREČET

ratnik-022.jpg

ratnik-021.jpg


-ďalekohlad s 3x zväčšením a infra zameriavačom ŠACHIN a nočným zameriavačom LUŇ

 

 

ratnik-030.jpg


-infračervený prístroj, ktorého údaje sa budú prenášať na diplej pred okom vojaka 1PM-139(veľkokaliberné pušky), 1PM-140 (bežné útočné pušky) a verzia pre prieskumníkov

So systémom Ratnik sú testované zbrane:
-útočné pušky AK-107, AK-74M a AK-12
-odstreľovacia pušky SVD(modernizovaná verzia) a ORSIS T-5000
-guľomet PKP, no objavili sa informácia aj o jeho bull-up verzii

ratnik-011.jpg


Systém Ratnik by mal byť zavedený v armáde RF do konca roka 2020, pričom prvé komplety budú prevzaté už tento rok v lete (2014).

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Ratnik