Choď na obsah Choď na menu
 

13. 7. 2016

Gorka-3

Gorka predstavuje uniformu špeciálnych jednotiek nasadených naprieč celou Ruskou federáciou, no prevažne je používaná v horských oblastiach. Prvé Gorky sa objavujú už počas vojny v Afganistane. Gorka je určená do chladnejších a horských oblastí. Predstavuje celosezónne oblečenie vhodné na nosenie najmä na jar a v jeseni. K pôvodu Gorky sa dá obtiažne dopátrať, avšak jedna z "legiend" vraví o tom, že Gorka bola pôvodne navrhnutá/vychádza z oblečenia navrhnutého pre ruských geológov pri práci na Sibíri, Kamčatke a podobných geologicky zaujímavých oblastiach, kde často nezablúdi ani armáda :D .

gorka-3use.jpg

Gorka-3 je tretia generácia Gorky a je ponúkaná nepreberným množstvom firiem. Medzi najvýznamnejších producentov patria SSO, SPLAV, BARS, ANA, MODOX. Rozšírené sú aj verzie bieloruskej firmy VSO (najmä medzi hráčmi airsoftu). Niektoré firmy najmä pre komerčné účely šijú GORKY-3 aj v kombinácii s maskovacími vzormi MultiCam, kópie ATACS, DigiFlóra.

 

 

gorka-3.jpeg

Charakteristickým znakom Goriek je použitá textília, a tú predstavuje v bežných častiach celtovina (100% bavlna), ktorá je v namáhaných miestach (ramená, kolená, lakte) doplnená zmesnou látkou najčastejšie z polyesteru a bavlny (závisí od výrobcu, aj v RIP-STOP úpravách).

 

gorka-3-006.jpg

 

Gorka je použiteľná na normálne nosenie ako nohavice a bunda, ale je možné ju využívať aj v miernych zimách ako vyššie vrstvy oblečenia, resp. pod Gorkou používať viacero vrstiev oblečenia.

 

gorka-3-020.jpg

 

Netradične, Gorka-3 v Sýrii.


Bunda je charakteristická prešitím zodolnenou látkou  na pleciach a lakťoch až k zápästiam, regulovateľnou vôľou spodného okraja, zápästí a kapuce. Na rukávoch sú umiestnené 2 vrecká na suchý zips, "na tele" sú 2 vrecká so zapínaním na gombík a na ľavej strane sa nachádza jedno vnútorné vrecko. Zapínanie bundy je riešené gombíkmi prekrytými klopou pre zníženie tepelného mosta medzi telom a prostredím a zvýšenie vetru- a vodo-odolnosti.

gorka-3-021.jpg

 


Nohavice majú voľný strih s prešitím v spodnej časti od kolien nižšie a silnejší materiál je použitý aj na stehenných vreckách a zadku. Sťahovanie na páse a pri členkoch, vložka do topánok, dostatočne dlhé nohavice na prekrytie vrchnej časti vysokých topánok. Nohavice majú vysoký pás so širokými pútkami na služobný opasok. Vreciek sú 3 páry, a to na zadku, na páse a v oblasti stehien.

 

gorka-3-014.jpg

 

 

Gorka je pomerne rozšírený druh oblečenia v OS RF, v súčasnosti je používaná jednotkami MVD, FSB. GRU, VDV a príležitostne sú viditeľné aj na príslušníkoch Morpechu a motostreleckých jednotiek.

 

Recenzie: 

 Krátke porovnanie Goriek rôznych výrobcov na základe recenzie:

 

Porovnanie Gorka-3
  Gorka-3 MODOX Gorka-3K BARS
+ cena kvalita šitia
+ RIP-STOP prijateľná cena vzhľadom na kvalitu
+ dobre riešený pás (výška) RIP-STOP v maskáčovom prevedení
 
- zaostávajúca kvalita šitia trochu nižšší pás oproti MODOX-u
- vyhotovenie trakov  
- farebné prevedenie  

 

Príklady použitia:

Cvičenie CENTR 2015

Operácia na Kryme 2014

VV MVD 2009

 

 Článok vznikol v spolupráci s:

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Gorka-3