Choď na obsah Choď na menu
 

Gorka-3K (BARS) - prvé dojmy

Vzniklo v spolupráci s:

 

 

 

Gorka predstavuje uniformu špeciálnych jednotiek  v horských oblastiach. Gorka je určená do chladnejších a horských oblastí. Gorka-3 je tretia generácia Gorky a je ponúkaná nepreberným množstvom firiem.Jedným z možných pôvodcov tohto typu oblečenia je odev vyvinutý pre geológov pracujúcich v extrémnych podmienkach. To tento odev predurčuje ako ideálnu voľbu na dlhé/ náročné turistické trasy aj v nepriaznivom počasí, ako odev vhodný pre poľovníkov, rybárov...

 

 

gorka-3k-bars-044.jpg

Troška informácií od výrobcu BARS:
"Gorka bola vyvinutá pre každodenné použitie v poľných podmienkach v období jar/jeseň (v našich podmienkach je často využiteľná aj v zime, pozn. autora). K hlavným výhodám odevu Gorka 3K pred ostatnými druhmi uniforiem patrí vysoká úroveň ochrany pred vetrom a vlhkom. Za túto ochranu Gorka vďačí hlavne hustej látke. Takéto látky boli vyvinuté v dobe plachetníc. Látka sa vyrábala z krútených priadzí bavlny alebo ľanu, ktoré sa pri namokaní začali rozkrucovať a samé žmýkať. Látka sa pritom stala hustou a prestala prepúšťať vlahu."

gorka-3k-bars-028.jpggorka-3k-bars-026.jpg

Charakteristickým znakom Goriek je použitá textília, a tú predstavuje v bežných častiach celtovina (100% bavlna), ktorá je v namáhaných miestach (ramená, kolená, lakte) doplnená zmesnou látkou najčastejšie z polyesteru a bavlny (51% bavlna, 49% polyester).

 gorka-3k-bars-038.jpg

 Po minulej skúsenosti  (tu) som zvolil možno trochu netradičný model Gorka-3K od firmy BARS, ktorý je oficiálnym dodávateľom tohto kompletu pre silové zložky v Rusku, so zosilenou časťou v kamufláži ATACS . Plánujem ho používať na turistiku a počas fotenia v prírode.

gorka-3k-bars-037.jpg

Už pri prvom pohľade ma čakalo príjemné prekvapenie. Táto Gorka ma zaujala kvalitou vyhotovenia, žiadne zle obnitkované dierky, žiadne extrémne komplikované zapínanie (prekladanie gombíkov ako u MODOX-u), na prvý pohľad "normálne" vyriešené traky. Kde-tu trčiaca nitka nie je nič strašné (viď niektoré fotky nižšie). Dokonca aj ATACS sa mi podobá na ATACS, nie ako niektoré lacné čínske kópie.


Nohavice
Nohavice majú voľný strih s prešitím v spodnej časti od kolien nižšie a silnejší RIP-STOP materiál je použitý aj na stehenných vreckách a zadku.

 gorka-3k-bars-041.jpggorka-3k-bars-043.jpg

Sťahovanie pri členkoch, vložka do topánok, dostatočne dlhé nohavice na prekrytie vrchnej časti vysokých topánok.

gorka-3k-bars-039.jpg

gorka-3k-bars-040.jpg

 Nohavice majú pás so širokými pútkami na služobný opasok.

gorka-3k-bars-042.jpggorka-3k-bars-035.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sťahovanie na páse je riešené štandardne gumičkou, zapínanie je na gombíky, čo je trošku otravné, keď ste pohodlný užívateľ riflí alebo turistických nohavíc :D .

  

 gorka-3k-bars-034.jpggorka-3k-bars-033.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Vreciek sú 3 páry, a to na zadku, na páse a v oblasti stehien. Vrecká pod pásom sú veľké, pohodlné, priestranné, bez zapínania. Stehenné vrecká sa zapínajú jedným gombíkom, rovnako ako tie na zadku.

 

 

 gorka-3k-bars-038.jpggorka-3k-bars-036.jpg

 

 

Traky

Traky sú vyriešené jednoduchým zapínaním na gombíky, čo hodnotím pozitívne, vzhľadom na nie úplne dobrú skúsenosť s trakmi na suchý zips od MODOX-u.

 gorka-3k-bars-016.jpggorka-3k-bars-015.jpg

 

 

 

 

 

gorka-3k-bars-029.jpg

 

 

Bunda

Bunda je charakteristická prešitím zodolnenou RIP-STOP látkou  na pleciach a lakťoch až k zápästiam, regulovateľnou vôľou spodného okraja, na zápästiach a na kapucni.

gorka-3k-bars-019.jpg

Nad pásom sa po bokoch nachádza všitá guma.

gorka-3k-bars-014.jpg

Kapucňa je zo zdvojenej látky so šiltom a viacerými možnosťami stiahnutia.

gorka-3k-bars-009.jpg

gorka-3k-bars-011.jpg

 

 

 

 

 

 

gorka-3k-bars-012.jpg

 

 

 

 

 

gorka-3k-bars-013.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na rukávoch sú umiestnené 2 vrecká na suchý zips, "na tele" sú 2 vrecká so zapínaním na gombík s klopou a na ľavej strane sa nachádza jedno vnútorné vrecko.
gorka-3k-bars-020.jpggorka-3k-bars-023.jpggorka-3k-bars-022.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gorka-3k-bars-017.jpg

 

Zapínanie bundy je riešené gombíkmi prekrytými klopou pre zníženie tepelného mosta medzi telom a prostredím a zvýšenie vetru- a vode-odolnosti.

gorka-3k-bars-025.jpg

 

 

MASKOVANIE

Pohľad na komplet z konštantnej vzdialenosti (7m) pri ohniskách 18, 50, 105mm pri stálych parametroch (ISO 400, 1/100s, f/5.6)

gorka-3k-bars-005.jpg gorka-3k-bars-003.jpggorka-3k-bars-004.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pri prvom teste sa zdá, že kamufláž je, okrem toho, že ľúbivá mojim očiam, nie úplne vhodná do lesa... Avšak vzápätí mi to vyvrátilo stretnutie so srnou na pár metrov, ktorá nevyzerala, že by mala zrovna vizuálny prehľad o mojej prítomnosti, kým som nezačal robiť prudšie pohyby snažiac sa o výmenu objektívu :)

gorka-3k-bars-001.jpg

  

Pre a proti (bude dopĺňané počas dlhodobého testu):

+ cena

+ rip stop maskáčová látka (ktorá aj maskuje) na exponovaných miestach

+ kvalita vyhotovenia

+ dobre vyriešené traky

- nižší pás

 

Súhrn (bude dopĺňané počas dlhodobého testu):

Prvý dojem je super, pohodlné nosenie, neprefúklo ma, občasné mrholenie počas fotenia som s kapucňou na hlave ani neregistroval. Vynikajúci pomer ceny a kvality plne postačujúci pre civilné použitie v airsofte, poľovačkách, fotení divej prírody, náročnej turistike. Prvý dojem je vynikajúci, uvidíme ako si s našimi podmienkami dlhodobo poradí aj zvolený maskovací vzor, no tuším, že s týmto neobvyklým kúskom si užijem veľa zábavy. Jedinú nevýhodu vidím v nižšom páse, ja osobne by som prijal trochu vyšší, najmä v oblasti krížov.

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky GORKA-3K BARS